SlovakNHL.sk    SlovakKHL.sk    TopFutbal.sk

Kanaďania si na úvod poradili s Rusmi

Pondelok, 27.12.2010 / Autor: Jozef Struhár
Hneď prvý hrací deň juniorských majstrovstiev sveta priniesol hokejovým fanúšikom duel medzi dvoma rivalmi Kanadou a Ruskom, ktorý skončil v prospech reprezentantov s javorovým listom na hrudi.

Prevažná väčšina publika hnala dopredu kanadských mladíkov, ktorí v zápase prehrávali od štvrtej minúte po góly Kicyna. Do šatní sa odchádzalo však za nerozhodného stavu, keď v závere tretiny využil presilovku Foligno. V 31. minúte sa Kanaďania prvý raz ujali vedenia po góle Ellisa, no hneď o minútu neskôr bolo vyrovnané, keď sa presadil Dvurečenskij. Podobná situácia sa opakovala o štyri minúty neskôr, kedy Gudbranson poslal „javorové listy“ do vedenia, no okamžite odpovedal Sobčenko. Do záverečnej tretiny sa vstupovalo za stavu 3:3, no kanadskí hráči v nej rozhodli o svojom víťazstve, keď sa postupne presadili Johansen, Schenn a Hamilton. Na tieto góly už ruskí mladíci nedokázali odpovedať. Kanaďania zaslúžene vyhrali 6:3. Duel viedol aj slovenský rozhodca Daniel Konc a sledovalo ho 18 690 divákov.

Na domácich Američanov sa prišli pozrieť menej divákov. 14 093 fanúšikov videlo, ako sa obhajca titulu trápil s reprezentáciou Fínska. Spojené štáty americké napokon zaknihovali víťazstvo, no len dvojbodové, keďže sa zrodilo v predĺžení. O výhre 3:2 rozhodol v 64. minúte Bjugstad. V normálnej hracej dobe poslali USA dvakrát do vedenia Faulka a Zucker, no Fínom sa podarilo v oboch prípadoch vyrovnať zásluhou Nattinena a Pekarinena.

Švédi vstúpili do šampionátu podľa predpokladov hladko, keď najväčšieho outsidera, Nórsko, porazili 7:1. Prvým dvojgólovým strelcom na turnaji sa stal Patrick Cehlin, no strelecky sa presadili aj John Klingberg, Wannstrom, Erixon, Landeskog a Carl Kingberg. Čestný úspech Nórov zaknihoval Borresen.

V úvodnom zápase šampionátu porazili Švajčiari Nemcov pomerom 4:3. Napriek tomu, že švajčiarsky juniori vstúpili do zápasu suverénne a po 14 minútach viedli už 4:0, v závere to bola ešte dráma. Nemcom sa podarilo znížiť len na rozdiel jediného gólu v 56. minúte, pričom v druhej a tretej tretine mali jasne navrch. Vyrovnávacieho gólu sa však nedočkali. Víťazný gól patril Campechiolimu.

Webdesign: Streftec