SlovakNHL.sk    SlovakKHL.sk    TopFutbal.sk

Rusi majstrami sveta po šokujúcom zvrate

Štvrtok, 06.01.2011 / Autor: Jozef Struhár
Nevídaný kolaps. Tak by sa najstručnejšie dalo opísať účinkovanie najväčších favoritov na titul vo finálovom zápase. Hoci Kanada viedla po dvoch tretinách 3:0, majstrami sveta sa stali Rusi, ktorí sa postarali o senzačný obrat.

Na MSJ2011.SLOVAKNHL.SK:
Najužitočnejším hráčom Schenn + All-Star tím

Kanada - Rusko 3:5 (2:0, 1:0, 0:5)
Góly: 5. Ellis (Schenn, de Haan), 20. Ashton (LeBlanc), 27. Schenn (Foligno) - 43. Panarin (Golubjov, Berezin), 43. Kicyn (Kuzněcov, Kalinin), 48. Tarasenko (Kuzněcov), 56. Panarin (Tarasenko, Golubjov), 59. Dvurečenskij

Rusko sa postaralo o jeden z najväčších obratov v histórii juniorských majstrovstiev sveta, keď vo finálovom zápase turnaja v Buffale zdolali Kanadu pomerom 5:3, keď strelili päť gólov v tretej tretine, a získali svoje prvé zlato od roku 2003, kedy Kanadu zdolali v Halifaxe. Kanaďania získali po druhýkrát v rade iba strieborné medaily.

Kanada viedla po dvoch tretinách 3:0 a zápas mala pod kontrolou. Strelecky sa presadili Ryan Ellis, Carter Ashton a Brayden Schenn, ktorí vyhnali z brány Ruska Shikinova. Fanúšikovia „javorových listov“, ktorí boli na severe Spojených štátov amerických ako doma, boli pred treťou tretinou v eufórii a čakali na ďalší titul. Väčšina z 18 690 divákov však zostala v šoku, keď z 10 striel na bránu padlo päť ruských gólov. Z jasného zápasu sa stala dráma po góloch Panarina a Kicyna, ktoré padli v rozpätí 13 sekúnd. O štyri minúty neskôr sa o vyrovnanie sa postaral Tarasenko. Rozhodujúci gól strelil v 56. minúte Panarin a Dvurečenskij v 59. minúte poistil vedenie a vyhnal z brány i Visentina. Kanaďania v hre bez brankára potrebné góly nestrelili a keď záverečná siréna ukončila zápas, Rusi začali na ľade oslavovať, kým Kanaďania zostali na striedačke neprebratí z šoku.

Najproduktívnejším hráčom turnaja zostal Schenn, ktorý vyrovnal zápis Dalea McCourta z roku 1977, ktorý získal na juniorských MS najviac bodov v drese Kanady – 18. S ôsmimi gólmi sa stal aj najlepším strelcom.

O pár hodín skôr sa odohral aj duel o tretie miesto, v ktorom domáci Američania získali bronzové medaily po víťazstve 4:2 nad Švédskom. Pre hráčov USA to bolo prvé medailové umiestnenie na domácej pôde. Gólmi sa o to zaslúžili Shore, Bjugstad a Kreider, ktorý strelil dva góly. Jack Campbell zaznamenal 34 zákrokov a prekonali ho len Lindberg a Fasth.

Webdesign: Streftec